29 Haziran 2015 Pazartesi

Backlink Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar

Backlink alırken dikkat etmeniz gereken kurallar konu başlığı ile yazmış olduğumuz bu yazımızda tüm web sitesi sahiplerinin sayfalarını geliştirdikten sonra almış oldukları dış kaynakları nasıl, nereden ve ne şekilde uygulaması gerektiğini paylaşacağız.

Backlink, bir web sitesinin tüm gelişim evrelerini tamamladıktan sonra alması gerektiği en ciddi kaynaktır. Günümüzde artık vermiş olduğu zararlar konuşulsa da aslında hala faydasının olduğu hatta geçmiş günlere nazaran daha ciddi oranda etki ettiği tecrübelerimize istinaden ispatlanmıştır. Zarar verdiğini paylaşan kişiler bu tür kaynakları kullanmayı bilmeyen ve kullanmayı bilmedikleri için her zaman hüsrana uğrayan kişilerdir. Yaptıkları iş standarttır. Web sitesini açarlar, 2-3 içerik eklerler ve hemen bağlantı almaya başlarlar. Hemde öyle böyle değil. Önüne gelen her yerden. Bu şekilde alacağınız backlink kaynakları sitenizi spam listesine sokmaktan başka hiç bir şey yapmaz.Değerli okurlarımız hala backlink teriminin bir yere bağlantı eklemekten ibaret olduğunu düşünen arkadaşlarımız var. Hatta kimilerine göre bir web sayfasının en alt kısmından alınan bağlantıdan başkası yalan. Şimdi eğer o arkadaşlar bu yazımı okuyorsa bir an önce bu düşüncelerinden arınmalarını ve yazımızı sonuna kadar okumalarını tavsiye ediyorum. Dış kaynak ile alakalı kafanızda olan her şeyi silin ve yazımıza odaklanın.

Google kuşkusuz Dünyanın en kaliteli arama motoru. İnkarda etsek, kabulde etmesek bu böyle. Arama motorlarında yükselmek, web sitelerimizi iyileştirmek ise bir oyun ve bu oyunun belli başlı kuralları var. Kuralları koyan ise tabi ki Google. Biz web sitesi sahipleri bu oyunda başarılı olmak, kazanmak istiyorsak oyunu kurallarına göre oynayacağız. Hile yaparsak diskalifiye ediliriz bunu unutmamalıyız. Oyunun kurallarını bilmek için arama motorlarını çok iyi anlamalıyız. Şimdi sizler için bu kuralları tecrübelerimize istinaden paylaşmak istiyoruz. Dış bağlantıyı hangi kurallara dikkat ederek almalıyız? bunları inceleyelim;


  • Kesinlikle çok fazla index sayısı olan sitelerden footer bağlantı almıyoruz. (Web sitesinin en alt kısmından alınan bağlantılara footer adı verilir.)
  • Tek bir sayfamıza bağlantı almaktan kaçınıyoruz. (Google bunu hiç sevmiyor)
  • Sadece farklı sitelerden bağlantı almayınız. Site içinden de farklı sayfalarınıza bağlantı veriniz. 
  • PR değeri yüksek sitelerden bağlantı alıp yükseleceğim ümidiyle kesinlikle backlink almayınız. PR değeri artık önemli değil.
  • Bir anda çok yüksek rakamlarda bağlantı alıp daha sonra durmak çok kısa sürede sitenizin spam listesine alınmasını sağlar. Bu girişimlerden uzak durunuz.
  • Sürekli dış kaynak alımı yapınız, ara vermeyiniz ve bunu abartmadan sağlayınız.
  • Paravan siteler açıp o siteleri geliştirerek web sitenize bağlantı sağlayınız. (Siteyi açar açmaz sayfalarınıza bağlantı vermeyiniz.)
  • Sosyal medya bağlantılarını aktif olarak kullanın. (Her türlü sosyal platformda yerinizi alın.
Yukarıda sizler için hazırlamış olduğumuz bu maddeleri kesinlikle dikkate alınız. Siz kesinlikle başarıyı garanti ediyorum. Bu kurallara uyup başarısız olan kişilere ücretsiz danışmanlık vereceğimi de belirtmek istiyorum.Unutmamalıyız ki SEO backlink ‘den ibaret değil. Öncelikle web sitelerinizin iç optimizasyonunu tamamlıyor, içerik problemini gideriyor, düzenli içerik girme işlemine başlıyor daha sonrasında dış kaynak olayına giriyorsunuz. Stratejiniz bu olsun. Bu strateji ile başarıya ulaşmayacak hiç bir web site sahibi yoktur. Bizim sizlerle paylaşmış olduğumuz kaynakları değerlendirmenizi önermekteyim. Bu kaynakların hiç biri sitenizi riske atmaz aksine maximum oranda fayda sağlar.

Yazıma son vermeden önce çok sık duyduğum karşılaştığım bir soru üzerinde durmak istiyorum. Soru şu şekilde; Web sitem için her türlü şeyi yaptım, backlink aldım, sosyal medyayı kullandım, webmaster araçlarına ekledim, optimize ettim. Ama bir türlü sonuca ulaşamadım? Evet bende bu konudan şikayetçiyim diyen arkadaşlarımız var ise bu sorunun cevabı açık ve net. Bir yerde hata yapıyorsunuz. Yani oyunu kurallarına göre oynamıyorsunuz ya da sabır etmiyorsunuz. Bu tür sorunların bir kaç sebebi olabilir. Optimizeyi neye göre yaptığınız, bağlantıyı nereden aldığınız, sosyal medyayı ne kadar aktif kullandığınız ve içeriği nasıl girdiğiniz. Bu tür sorunlarla alakalı her türlü soruya açık olduğumuzu da belirtmek istiyorum. Eğer kafanıza takılan bir soru var ise aşağıda yer alan yorum alanını kullanarak bizlere bu yazı üzerinden ulaşabilirsiniz. Siz değerli ziyaretçilerimize en kısa sürede cevap vereceğimizden hiç şüpheniz olmasın.

Backlink terimiyle alakalı daha fazla bilgiye http://www.ayhankaraman.com/backlink/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

2 yorum: